Rubycon 200LLE5.6MEFCTA8X9
200LLE5.6MEFCTA8X9 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE5.6MEFCTA8X9
Brief Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE5.6MEFCTA8X9.pdf
Availability of 200LLE5.6MEFCTA8X9
QUANTITY
200LLE5.6MEFCTA8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE5.6MEFCTA8X9
Internal Part NumberEIS-200LLE5.6MEFCTA8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE5.6MEFCTA8X9
Related Links200LLE5.6, 200LLE5.6MEFCTA8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE5.6MEFCTA8X9 Details Description
Related parts for 200LLE5.6MEFCTA8X9
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RS-232 DRIVER/REC 28-SSOP datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFF SGL BLK RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 182 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC CLEAR 1.5" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf