E-Switch 200MDP1T1B2M6QE
200MDP1T1B2M6QE picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T1B2M6QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
Datasheet Download
200MDP1T1B2M6QE.pdf
Availability of 200MDP1T1B2M6QE
QUANTITY
200MDP1T1B2M6QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T1B2M6QE
Internal Part NumberEIS-200MDP1T1B2M6QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information200 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length9.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T1B2M6QE
Related Links200MDP1, 200MDP1T1B2M6QE Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T1B2M6QE Details Description
Related parts for 200MDP1T1B2M6QE
TERMINAL STRIP MINIATURE 2POS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16UCSP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC11C125HF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf