E-Switch 200MDP1T2B1M1REH
200MDP1T2B1M1REH picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T2B1M1REH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MDP1T2B1M1REH.pdf
Availability of 200MDP1T2B1M1REH
QUANTITY
200MDP1T2B1M1REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T2B1M1REH
Internal Part NumberEIS-200MDP1T2B1M1REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information200 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Bushing Thread10-48
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T2B1M1REH
Related Links200MDP1T, 200MDP1T2B1M1REH Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T2B1M1REH Details Description
Related parts for 200MDP1T2B1M1REH
SENSOR TEMP I2C/SMBUS TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 80MA SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 2CH 1/4" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf