E-Switch 200MDP1T3B2M6RE
200MDP1T3B2M6RE picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T3B2M6RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MDP1T3B2M6RE.pdf
Availability of 200MDP1T3B2M6RE
QUANTITY
200MDP1T3B2M6RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T3B2M6RE
Internal Part NumberEIS-200MDP1T3B2M6RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information200 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length7.37mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T3B2M6RE
Related Links200MDP1, 200MDP1T3B2M6RE Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T3B2M6RE Details Description
Related parts for 200MDP1T3B2M6RE
IC COMPARATR QUAD R-R I/O 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
SMA PNL CRIMP JACK CONTACT RG58 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN/S datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
KIT NEUTRAL 800A UNBONDED datasheet.pdf