E-Switch 200MDP1T5B5M1QE
200MDP1T5B5M1QE picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T5B5M1QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
Datasheet Download
200MDP1T5B5M1QE.pdf
Availability of 200MDP1T5B5M1QE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
200MDP1T5B5M1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T5B5M1QE
Internal Part NumberEIS-200MDP1T5B5M1QE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package162
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.59mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T5B5M1QE
Related Links200MDP1, 200MDP1T5B5M1QE Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T5B5M1QE Details Description
Related parts for 200MDP1T5B5M1QE
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DIGITL VIDEO DECODER 80-HTQFP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.390" (9.91mm) datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220FL datasheet.pdf