E-Switch 200MDP1T5B5M1QEH
200MDP1T5B5M1QEH picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T5B5M1QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
Datasheet Download
200MDP1T5B5M1QEH.pdf
Availability of 200MDP1T5B5M1QEH
QUANTITY
200MDP1T5B5M1QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T5B5M1QEH
Internal Part NumberEIS-200MDP1T5B5M1QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
Standard Package162
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.59mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T5B5M1QEH
Related Links200MDP1T, 200MDP1T5B5M1QEH Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T5B5M1QEH Details Description
Related parts for 200MDP1T5B5M1QEH
CERAMIC RESONATOR 640 KHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SCKT ILM ASSEM FOR LGA13XX datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SWITCH 4WLCSP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SMI4038 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 4MM datasheet.pdf