Eaton (formerly Cooper Bussmann) 200MJ31-7
200MJ31-7 picture photo
Mfg. Part Number
200MJ31-7
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 200A 415V TYPE J BS88
Datasheet Download
200MJ31-7.pdf
Availability of 200MJ31-7
QUANTITY
200MJ31-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MJ31-7
Internal Part NumberEIS-200MJ31-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series-
Fuse Type-
Voltage - Rated415VAC
Current200A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.213" Dia x 1.594" L (30.80mm x 40.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MJ31-7
Related Links200M, 200MJ31-7 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
200MJ31-7 Details Description
Related parts for 200MJ31-7
POLYSWITCH 0.50A HOLD SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 489 I/O 676FBGA datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
RES 3.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CURVED CLEANER HEAD 261 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf