E-Switch 200MSP1T2B2M6RE
200MSP1T2B2M6RE picture photo
Mfg. Part Number
200MSP1T2B2M6RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MSP1T2B2M6RE.pdf
Availability of 200MSP1T2B2M6RE
QUANTITY
200MSP1T2B2M6RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MSP1T2B2M6RE
Internal Part NumberEIS-200MSP1T2B2M6RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
RoHS Information200 Series RoHS Cert of Compliance
3D Model200MSPxT2B2M6xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MSP1T2B2M6RE
Related Links200MSP1, 200MSP1T2B2M6RE Datasheet, E-Switch Distributor
200MSP1T2B2M6RE Details Description
Related parts for 200MSP1T2B2M6RE
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 101 OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3/8" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 10W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 85W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 240A D2PAK datasheet.pdf
CONN 16POS FML 4MM PC ROW A datasheet.pdf