E-Switch 200MSP1T3B5M6REH
200MSP1T3B5M6REH picture photo
Mfg. Part Number
200MSP1T3B5M6REH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MSP1T3B5M6REH.pdf
Availability of 200MSP1T3B5M6REH
QUANTITY
200MSP1T3B5M6REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MSP1T3B5M6REH
Internal Part NumberEIS-200MSP1T3B5M6REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MSP1T3B5M6REH
Related Links200MSP1T, 200MSP1T3B5M6REH Datasheet, E-Switch Distributor
200MSP1T3B5M6REH Details Description
Related parts for 200MSP1T3B5M6REH
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9 A OLIVE datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 10A 700V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf