Rubycon 200MXG470MEFCSN25X25
200MXG470MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
200MXG470MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200MXG470MEFCSN25X25.pdf
Availability of 200MXG470MEFCSN25X25
QUANTITY
200MXG470MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MXG470MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-200MXG470MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MXG470MEFCSN25X25
Related Links200MXG470M, 200MXG470MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200MXG470MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 200MXG470MEFCSN25X25
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS R/A GOLD datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR MPO CONNECTORS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 32V 18.75A datasheet.pdf
1.25MM M VERT 3.0MM 2X13 POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
MINI-C RECEP MALE 3/C 16AWG MILL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 32A DC datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf