Rubycon 200RX306.8M8X16
200RX306.8M8X16 picture photo
Mfg. Part Number
200RX306.8M8X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200RX306.8M8X16.pdf
Availability of 200RX306.8M8X16
QUANTITY
200RX306.8M8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200RX306.8M8X16
Internal Part NumberEIS-200RX306.8M8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRX-30 Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-25°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200RX306.8M8X16
Related Links200RX30, 200RX306.8M8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200RX306.8M8X16 Details Description
Related parts for 200RX306.8M8X16
TERMINAL BLOCK 3.5MM 10POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69082 500MCM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 200A 24V datasheet.pdf