Rubycon 200SAW270MEFC18X30
200SAW270MEFC18X30 picture photo
Mfg. Part Number
200SAW270MEFC18X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200SAW270MEFC18X30.pdf
Availability of 200SAW270MEFC18X30
QUANTITY
200SAW270MEFC18X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200SAW270MEFC18X30
Internal Part NumberEIS-200SAW270MEFC18X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAW
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200SAW270MEFC18X30
Related Links200SAW270, 200SAW270MEFC18X30 Datasheet, Rubycon Distributor
200SAW270MEFC18X30 Details Description
Related parts for 200SAW270MEFC18X30
RES 225 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CABLE SERVO DRIVE 2M datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10 6.63" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf