Rubycon 200SXC1000MEFCSN30X45
200SXC1000MEFCSN30X45 picture photo
Mfg. Part Number
200SXC1000MEFCSN30X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200SXC1000MEFCSN30X45.pdf
Availability of 200SXC1000MEFCSN30X45
QUANTITY
200SXC1000MEFCSN30X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200SXC1000MEFCSN30X45
Internal Part NumberEIS-200SXC1000MEFCSN30X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXC
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200SXC1000MEFCSN30X45
Related Links200SXC1000, 200SXC1000MEFCSN30X45 Datasheet, Rubycon Distributor
200SXC1000MEFCSN30X45 Details Description
Related parts for 200SXC1000MEFCSN30X45
FILTER LINE RFI FAST TERM 1A datasheet.pdf
IC POT DUAL 10K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf