Rubycon 200USG680MEFCSN20X40
200USG680MEFCSN20X40 picture photo
Mfg. Part Number
200USG680MEFCSN20X40
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200USG680MEFCSN20X40.pdf
Availability of 200USG680MEFCSN20X40
QUANTITY
200USG680MEFCSN20X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200USG680MEFCSN20X40
Internal Part NumberEIS-200USG680MEFCSN20X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.68A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200USG680MEFCSN20X40
Related Links200USG680M, 200USG680MEFCSN20X40 Datasheet, Rubycon Distributor
200USG680MEFCSN20X40 Details Description
Related parts for 200USG680MEFCSN20X40
FIXED IND 5.6UH 335MA 720 MOHM datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP5 WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V RECHARGE W/TABS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 90TFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS THRU HOLE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf