Rubycon 200VXH1000MEFCSN25X45
200VXH1000MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
200VXH1000MEFCSN25X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200VXH1000MEFCSN25X45.pdf
Availability of 200VXH1000MEFCSN25X45
QUANTITY
200VXH1000MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200VXH1000MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-200VXH1000MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200VXH1000MEFCSN25X45
Related Links200VXH1000, 200VXH1000MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
200VXH1000MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 200VXH1000MEFCSN25X45
CTRLR POWER SSR 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 750W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 10POS 2.54 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RA 3MM AMBER datasheet.pdf