Rubycon 200VXH2200MEFCSN35X50
200VXH2200MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
200VXH2200MEFCSN35X50
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200VXH2200MEFCSN35X50.pdf
Availability of 200VXH2200MEFCSN35X50
QUANTITY
200VXH2200MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200VXH2200MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-200VXH2200MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200VXH2200MEFCSN35X50
Related Links200VXH2200, 200VXH2200MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
200VXH2200MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 200VXH2200MEFCSN35X50
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .050 4POS VERT T/H datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf