Rubycon 200VXR330MEFCSN22X30
200VXR330MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
200VXR330MEFCSN22X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200VXR330MEFCSN22X30.pdf
Availability of 200VXR330MEFCSN22X30
QUANTITY
200VXR330MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200VXR330MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-200VXR330MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200VXR330MEFCSN22X30
Related Links200VXR330M, 200VXR330MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
200VXR330MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 200VXR330MEFCSN22X30
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A WLP4B datasheet.pdf
IC PWM CTLR FLYBACK 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.1A SOT323-3 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 20ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf