Rubycon 200WXA33MEFC12.5X16
200WXA33MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
200WXA33MEFC12.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200WXA33MEFC12.5X16.pdf
Availability of 200WXA33MEFC12.5X16
QUANTITY
200WXA33MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200WXA33MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-200WXA33MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200WXA33MEFC12.5X16
Related Links200WXA33M, 200WXA33MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200WXA33MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 200WXA33MEFC12.5X16
GUARD datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
KEY datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 37X75" A MED datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM TH datasheet.pdf