Rubycon 200YXA22MEFC10X16
200YXA22MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
200YXA22MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200YXA22MEFC10X16.pdf
Availability of 200YXA22MEFC10X16
QUANTITY
200YXA22MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200YXA22MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-200YXA22MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200YXA22MEFC10X16
Related Links200YXA22, 200YXA22MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200YXA22MEFC10X16 Details Description
Related parts for 200YXA22MEFC10X16
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SC-82AB datasheet.pdf
90MM YEL E-STOP NP datasheet.pdf
LCD DISP TFT 3.5" 320X240 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf