Vishay Semiconductor/Diodes Division 201CMQ045
201CMQ045 picture photo
Mfg. Part Number
201CMQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 100A TO244AB
Datasheet Download
201CMQ045.pdf
Availability of 201CMQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
201CMQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 201CMQ045
Internal Part NumberEIS-201CMQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201CMQ045
Related Links201C, 201CMQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
201CMQ045 Details Description
Related parts for 201CMQ045
RES ARRAY 5 RES 68 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW KEY HIGH SECURITY SW KEY #03 datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY 2WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 125MA 12 OHM TH datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf