Vishay Semiconductor/Diodes Division 201CMQ045PBF
201CMQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
201CMQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 100A TO244AB
Datasheet Download
201CMQ045PBF.pdf
Availability of 201CMQ045PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
201CMQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of 201CMQ045PBF
Internal Part NumberEIS-201CMQ045PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201CMQ045PBF
Related Links201CMQ, 201CMQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
201CMQ045PBF Details Description
Related parts for 201CMQ045PBF
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 16.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
3.5MM SCREWLESS, 8 POSN datasheet.pdf