TE Connectivity AMP Connectors 201M112-19C
201M112-19C picture photo
Mfg. Part Number
201M112-19C
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 SLVR
Datasheet Download
201M112-19C.pdf
Availability of 201M112-19C
QUANTITY
201M112-19C Order Process
Ship out your order
Specifications of 201M112-19C
Internal Part NumberEIS-201M112-19C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Drawings Drawing Rev. 09/Jun/2015
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series201M1
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert12
Thread Size3/4-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
Features-
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201M112-19C
Related Links201M1, 201M112-19C Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
201M112-19C Details Description
Related parts for 201M112-19C
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A D-3100D AU datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf