Johanson Technology Inc. 201R07S1R0CV4T
201R07S1R0CV4T picture photo
Mfg. Part Number
201R07S1R0CV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
201R07S1R0CV4T.pdf
Availability of 201R07S1R0CV4T
QUANTITY
201R07S1R0CV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 201R07S1R0CV4T
Internal Part NumberEIS-201R07S1R0CV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201R07S1R0CV4T
Related Links201R07S, 201R07S1R0CV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
201R07S1R0CV4T Details Description
Related parts for 201R07S1R0CV4T
COVER WAD FOR ADU16N/35N WHITE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH POWER MANAGER 20-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 WHT 500' datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC M8 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 9 SKT 72" RBW JACKS datasheet.pdf