Johanson Technology Inc. 201S42E221JV4E
201S42E221JV4E picture photo
Mfg. Part Number
201S42E221JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 1111
Datasheet Download
201S42E221JV4E.pdf
Availability of 201S42E221JV4E
QUANTITY
201S42E221JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 201S42E221JV4E
Internal Part NumberEIS-201S42E221JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201S42E221JV4E
Related Links201S42E, 201S42E221JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
201S42E221JV4E Details Description
Related parts for 201S42E221JV4E
FIXED IND 68UH 55MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 64BIT ORCA 4 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf