Johanson Technology Inc. 201S42E301KV4E
201S42E301KV4E picture photo
Mfg. Part Number
201S42E301KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 200V NP0 1111
Datasheet Download
201S42E301KV4E.pdf
Availability of 201S42E301KV4E
QUANTITY
201S42E301KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 201S42E301KV4E
Internal Part NumberEIS-201S42E301KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201S42E301KV4E
Related Links201S42E, 201S42E301KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
201S42E301KV4E Details Description
Related parts for 201S42E301KV4E
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 176BGA datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
FUSE 800A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
RES SMD 30.5KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf