Johanson Technology Inc. 201S42E471JV4E
201S42E471JV4E picture photo
Mfg. Part Number
201S42E471JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 1111
Datasheet Download
201S42E471JV4E.pdf
Availability of 201S42E471JV4E
QUANTITY
201S42E471JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 201S42E471JV4E
Internal Part NumberEIS-201S42E471JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201S42E471JV4E
Related Links201S42E, 201S42E471JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
201S42E471JV4E Details Description
Related parts for 201S42E471JV4E
FIXED IND 10UH 2.53A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 45 POS .295 SMD datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 2A 300 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD MALE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf