Johanson Technology Inc. 201S42E471JV4E
201S42E471JV4E picture photo
Mfg. Part Number
201S42E471JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 1111
Datasheet Download
201S42E471JV4E.pdf
Availability of 201S42E471JV4E
QUANTITY
201S42E471JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 201S42E471JV4E
Internal Part NumberEIS-201S42E471JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201S42E471JV4E
Related Links201S42E, 201S42E471JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
201S42E471JV4E Details Description
Related parts for 201S42E471JV4E
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL ASSY IND PLUG-STD RJ45 4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
PUSHER-R datasheet.pdf
RES SMD 8 OHM 1% 20W TO263 D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4WCSP datasheet.pdf
CGRID HDR DRSW SMT W/CAP 10CKT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf