CTS Electronic Components 201UR102B
201UR102B picture photo
Mfg. Part Number
201UR102B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
201UR102B.pdf
Availability of 201UR102B
QUANTITY
201UR102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 201UR102B
Internal Part NumberEIS-201UR102B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsU201 Series Footprint
U201 Series Bottom
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series201
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.594" x 0.734" Face x 0.220" H (15.10mm x 18.64mm x 5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201UR102B
Related Links201U, 201UR102B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
201UR102B Details Description
Related parts for 201UR102B
MOSFET P-CH 20V 1.3A SSOT-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR30H/AE30M/HPK30H datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLASTAT 100K 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
GDT 300V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 5.12K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
4 EARTH ROADS WITH LEADS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf