Bourns Inc. 2026-25-CB
2026-25-CB picture photo
Mfg. Part Number
2026-25-CB
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
2026-25-CB.pdf
Availability of 2026-25-CB
QUANTITY
2026-25-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2026-25-CB
Internal Part NumberEIS-2026-25-CB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGas Discharge Tubes
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesTRIGARD® 2026
PackagingTube
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (T-Shape)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2026-25-CB
Related Links2026-, 2026-25-CB Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2026-25-CB Details Description
Related parts for 2026-25-CB
SIDAC CATV AMP 140V 5000A TO-218 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CABLE CAM OUTPUT-I/O BLOCK 1M datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 1-50' YELLOW datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf