Bourns Inc. 2027-09-B10
2027-09-B10 picture photo
Mfg. Part Number
2027-09-B10
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
2027-09-B10.pdf
Availability of 2027-09-B10
QUANTITY
2027-09-B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2027-09-B10
Internal Part NumberEIS-2027-09-B10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGas Discharge Tubes
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
Series2027
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, Radial Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2027-09-B10
Related Links2027-, 2027-09-B10 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2027-09-B10 Details Description
Related parts for 2027-09-B10
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X32 S-GRADE 1M datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf