Bourns Inc. 2028-25-CFLF
2028-25-CFLF picture photo
Mfg. Part Number
2028-25-CFLF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 20% 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
2028-25-CFLF.pdf
Availability of 2028-25-CFLF
QUANTITY
2028-25-CFLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 2028-25-CFLF
Internal Part NumberEIS-2028-25-CFLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
Series2028
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance±20%
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (T-Shape)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2028-25-CFLF
Related Links2028-2, 2028-25-CFLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2028-25-CFLF Details Description
Related parts for 2028-25-CFLF
TOOL LOCATOR FOR VN02 016 0002 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
M804 19C 19#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf