TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 202K142-25-G03/225-0
202K142-25-G03/225-0 picture photo
Mfg. Part Number
202K142-25-G03/225-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
TFIT POLY MOLDED P
Datasheet Download
202K142-25-G03/225-0.pdf
Availability of 202K142-25-G03/225-0
QUANTITY
202K142-25-G03/225-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 202K142-25-G03/225-0
Internal Part NumberEIS-202K142-25-G03/225-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 202K1
TypeBoot
Shell Size - Insert42
FeaturesAdhesive Coating, Fluid Resistant, Lip
ColorBlack
MaterialElastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied1.160" (29.5mm)
Large Diameter Recovered0.650" (16.5mm)
Small Diameter Supplied1.160" (29.5mm)
Small Diameter Recovered0.220" (5.6mm)
Large Recovered Length1.377" (35.0mm)
Small Recovered Length0.669" (17.0mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered2.640" (67.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)202K142-25-G03/225-0
202K142-25-G03/225-0 Details Description
Related parts for 202K142-25-G03/225-0
MOSFET N-CH 500V 18A TO-220 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 110POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-6" CLEAR datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf