Vishay Semiconductor/Diodes Division 203DNQ100
203DNQ100 picture photo
Mfg. Part Number
203DNQ100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 200A TO244AB
Datasheet Download
203DNQ100.pdf
Availability of 203DNQ100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
203DNQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 203DNQ100
Internal Part NumberEIS-203DNQ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 80V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)203DNQ100
Related Links203D, 203DNQ100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
203DNQ100 Details Description
Related parts for 203DNQ100
RES SMD 162K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf