Everlight Electronics Co Ltd 204-10UYC/S400-A8
204-10UYC/S400-A8 picture photo
Mfg. Part Number
204-10UYC/S400-A8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
204-10UYC/S400-A8.pdf
Availability of 204-10UYC/S400-A8
QUANTITY
204-10UYC/S400-A8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 204-10UYC/S400-A8
Internal Part NumberEIS-204-10UYC/S400-A8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1250mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589nm
Wavelength - Peak591nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3.0mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)5.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)204-10UYC/S400-A8
Related Links204-10UY, 204-10UYC/S400-A8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
204-10UYC/S400-A8 Details Description
Related parts for 204-10UYC/S400-A8
BATTERY PACK 3.6V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 418MA 90 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .150 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4LCC SMD datasheet.pdf
DSUB 5W5 F FLOA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf