Bourns Inc. 2045-40-BT1LF
2045-40-BT1LF picture photo
Mfg. Part Number
2045-40-BT1LF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 400V 30% 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
2045-40-BT1LF.pdf
Availability of 2045-40-BT1LF
QUANTITY
2045-40-BT1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 2045-40-BT1LF
Internal Part NumberEIS-2045-40-BT1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information2045 Material Declaration
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
Series2045
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)400V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±30%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2045-40-BT1LF
Related Links2045-4, 2045-40-BT1LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2045-40-BT1LF Details Description
Related parts for 2045-40-BT1LF
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SCR 600V 40A TO-220AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf