TE Connectivity AMP Connectors 204M020-19B16-12
204M020-19B16-12 picture photo
Mfg. Part Number
204M020-19B16-12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV
Datasheet Download
204M020-19B16-12.pdf
Availability of 204M020-19B16-12
QUANTITY
204M020-19B16-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 204M020-19B16-12
Internal Part NumberEIS-204M020-19B16-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series204M0
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.468" (37.29mm)
Shell Size - Insert20, 21
Thread Size1 3/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II Class E, T Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)204M020-19B16-12
Related Links204M020-, 204M020-19B16-12 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
204M020-19B16-12 Details Description
Related parts for 204M020-19B16-12
IC HEX INVERTER 14-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf