Illinois Capacitor 205DER2R5SFQ
205DER2R5SFQ picture photo
Mfg. Part Number
205DER2R5SFQ
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 2F -20%, +50% 2.5V T/H
Datasheet Download
205DER2R5SFQ.pdf
Availability of 205DER2R5SFQ
QUANTITY
205DER2R5SFQ Order Process
Ship out your order
Specifications of 205DER2R5SFQ
Internal Part NumberEIS-205DER2R5SFQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDER
Packaging*
Capacitance2F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
Termination*
Mounting Type*
Package / Case*
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)205DER2R5SFQ
Related Links205DER, 205DER2R5SFQ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
205DER2R5SFQ Details Description
Related parts for 205DER2R5SFQ
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf