Illinois Capacitor 205MABA05KJS
205MABA05KJS picture photo
Mfg. Part Number
205MABA05KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 1.2KV RADIAL
Datasheet Download
205MABA05KJS.pdf
Availability of 205MABA05KJS
QUANTITY
205MABA05KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 205MABA05KJS
Internal Part NumberEIS-205MABA05KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.460" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)205MABA05KJS
Related Links205MAB, 205MABA05KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
205MABA05KJS Details Description
Related parts for 205MABA05KJS
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.2GHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 12.12"L X 12"W datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf