Illinois Capacitor 205PHB400K2H
205PHB400K2H picture photo
Mfg. Part Number
205PHB400K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
205PHB400K2H.pdf
Availability of 205PHB400K2H
QUANTITY
205PHB400K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 205PHB400K2H
Internal Part NumberEIS-205PHB400K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package322
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)205PHB400K2H
Related Links205PHB, 205PHB400K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
205PHB400K2H Details Description
Related parts for 205PHB400K2H
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 75A F SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SCR 1200V 1180A E-PUK datasheet.pdf
128M SDR SDRAM X16 200MHZ datasheet.pdf