Bourns Inc. 2087-180-SM-RPLF
2087-180-SM-RPLF picture photo
Mfg. Part Number
2087-180-SM-RPLF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 1800V 20% 2KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
2087-180-SM-RPLF.pdf
Availability of 2087-180-SM-RPLF
QUANTITY
2087-180-SM-RPLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 2087-180-SM-RPLF
Internal Part NumberEIS-2087-180-SM-RPLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,700
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
Series2087
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)1800V
Impulse Discharge Current (8/20µs)2000A (2kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2087-180-SM-RPLF
Related Links2087-180, 2087-180-SM-RPLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2087-180-SM-RPLF Details Description
Related parts for 2087-180-SM-RPLF
CONN HEADER 2POS VERT .250 AU datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SPDT 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CURR SOURCE/SINK MIRROR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
8341-2 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
HHL DIE SET 1/0 AWG NONINSULATED datasheet.pdf
16.5-20.1 ADJ CABLE CLAMP datasheet.pdf
GDT 145V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
2UF 200V 12.7X38.9 85C AXI datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 50 V datasheet.pdf