Bourns Inc. 2089-100-BT1LF
2089-100-BT1LF picture photo
Mfg. Part Number
2089-100-BT1LF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 1000V 20% 1.5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
2089-100-BT1LF.pdf
Availability of 2089-100-BT1LF
QUANTITY
2089-100-BT1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 2089-100-BT1LF
Internal Part NumberEIS-2089-100-BT1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information2089 Material Declaration
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
Series2089
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)1000V
Impulse Discharge Current (8/20µs)1500A (1.5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2089-100-BT1LF
Related Links2089-10, 2089-100-BT1LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2089-100-BT1LF Details Description
Related parts for 2089-100-BT1LF
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ESD PORT KITS 2 HOLE 5/8 15.9MM datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .5MM PITCH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11 datasheet.pdf