CTS Electronic Components 209-10MSTF
209-10MSTF picture photo
Mfg. Part Number
209-10MSTF
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
DIP SWITCH
Datasheet Download
209-10MSTF.pdf
Availability of 209-10MSTF
QUANTITY
209-10MSTF Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-10MSTF
Internal Part NumberEIS-209-10MSTF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series209
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating20VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.190" (4.83mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Body Material-
Length1.058" (26.87mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-10MSTF
Related Links209-1, 209-10MSTF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
209-10MSTF Details Description
Related parts for 209-10MSTF
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 50K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HDR RA DUAL 0.100" GDP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 34PQFN datasheet.pdf