CTS Electronic Components 209-12LPSF
209-12LPSF picture photo
Mfg. Part Number
209-12LPSF
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
DIP SWITCH
Datasheet Download
209-12LPSF.pdf
Availability of 209-12LPSF
QUANTITY
209-12LPSF Order Process
Ship out your order
Specifications of 209-12LPSF
Internal Part NumberEIS-209-12LPSF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,005
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series209
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating100mA
Voltage Rating20VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.180" (4.57mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Body Material-
Length1.258" (31.95mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209-12LPSF
Related Links209-1, 209-12LPSF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
209-12LPSF Details Description
Related parts for 209-12LPSF
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT TTL 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A MICRO8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN MINIFIT HEADER GOLD 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6SKT STR PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 4/3/2-PHASE 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf