TE Connectivity Raychem Cable Protection 209M318-19B
209M318-19B picture photo
Mfg. Part Number
209M318-19B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE
Datasheet Download
209M318-19B.pdf
Availability of 209M318-19B
QUANTITY
209M318-19B Order Process
Ship out your order
Specifications of 209M318-19B
Internal Part NumberEIS-209M318-19B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series209M3
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.437" (36.50mm)
Shell Size - Insert19, F
Thread SizeM28x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
Features-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)209M318-19B
Related Links209M3, 209M318-19B Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
209M318-19B Details Description
Related parts for 209M318-19B
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 25MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2 OHM datasheet.pdf
RELAY BLOCK 110VDC INPUT BASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM ROUND datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf