Vishay Semiconductor/Diodes Division 20CJQ060
20CJQ060 picture photo
Mfg. Part Number
20CJQ060
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V SOT223
Datasheet Download
20CJQ060.pdf
Availability of 20CJQ060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20CJQ060 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20CJQ060
Internal Part NumberEIS-20CJQ060
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20CJQ060
Related Links20CJ, 20CJQ060 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20CJQ060 Details Description
Related parts for 20CJQ060
CONVERTER DC-DC 1.3-3.5V 30A HRZ datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS 2.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .500A datasheet.pdf
TOOLSTICK DAUGHTER CARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
BOARD EVAL POWER SWITCH XRP2525 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MASONRY BIT 1/4" SDS PLUS 6" datasheet.pdf