Vishay Semiconductor/Diodes Division 20CTQ035S
20CTQ035S picture photo
Mfg. Part Number
20CTQ035S
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Datasheet Download
20CTQ035S.pdf
Availability of 20CTQ035S
QUANTITY
20CTQ035S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20CTQ035S
Internal Part NumberEIS-20CTQ035S
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If640mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20CTQ035S
Related Links20CT, 20CTQ035S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20CTQ035S Details Description
Related parts for 20CTQ035S
RELAY SSR SCR 35A 530V PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf