Littelfuse 20E1CL8.25
20E1CL8.25 picture photo
Mfg. Part Number
20E1CL8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 20E 8.25KV BOLT
Datasheet Download
20E1CL8.25.pdf
Availability of 20E1CL8.25
QUANTITY
20E1CL8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20E1CL8.25
Internal Part NumberEIS-20E1CL8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current20A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension16.130" L x 3.000" W x 4.310" H (409.70mm x 76.20mm x 109.47mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20E1CL8.25
Related Links20E1C, 20E1CL8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
20E1CL8.25 Details Description
Related parts for 20E1CL8.25
IC ADC 12BIT 2.7V 4CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ICL 40 OHM 20% 2A 10MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
IC AFE 19BIT 5CH 56-LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf