Vishay Semiconductor/Diodes Division 20ETF02S
20ETF02S picture photo
Mfg. Part Number
20ETF02S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A D2PAK
Datasheet Download
20ETF02S.pdf
Availability of 20ETF02S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20ETF02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20ETF02S
Internal Part NumberEIS-20ETF02S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMD-220 Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20ETF02S
Related Links20ET, 20ETF02S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20ETF02S Details Description
Related parts for 20ETF02S
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 460KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER XSR 16POS .6MM IDC datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf