Vishay Semiconductor/Diodes Division 20ETF12S
20ETF12S picture photo
Mfg. Part Number
20ETF12S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A D2PAK
Datasheet Download
20ETF12S.pdf
Availability of 20ETF12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20ETF12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20ETF12S
Internal Part NumberEIS-20ETF12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-220AC Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)400ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20ETF12S
Related Links20ET, 20ETF12S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20ETF12S Details Description
Related parts for 20ETF12S
CONN HEADER 12POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf