Bel Fuse Inc. 20IMX15-15-15-8I
20IMX15-15-15-8I picture photo
Mfg. Part Number
20IMX15-15-15-8I
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 0.5A
Datasheet Download
20IMX15-15-15-8I.pdf
Availability of 20IMX15-15-15-8I
QUANTITY
20IMX15-15-15-8I Order Process
Ship out your order
Specifications of 20IMX15-15-15-8I
Internal Part NumberEIS-20IMX15-15-15-8I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)8.4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.1kV (2100V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20IMX15-15-15-8I
Related Links20IMX15-, 20IMX15-15-15-8I Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
20IMX15-15-15-8I Details Description
Related parts for 20IMX15-15-15-8I
CORD SJT 14AWG 3COND SHIELD 0.5M datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
60729-44 EJECTOR SPRING datasheet.pdf
RES 1.03 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf